Dva roky po zániku Československa se sice již dvě třetiny Slováků a dvacet procent Čechů vyrovnalo s existencí dvou samostatných republik, zastánců soužití obou národů v jednom státě je však stále dost. Federaci by si i ještě dnes přálo 25 % slovenských občanů a 17 % Čechů, konfederaci by si vybral každý čtvrtý Slovák a každý desátý Čech (se současným stavem je spokojeno 56 % našich spoluobčanů a zhruba třetina Slováků). Vyplývá to ze společného šetření Střediska empirických výzkumů (STEM) a slovenského Centra pro sociálnu analýzu - FOCUS, provedeného na přelomu listopadu a prosince loňského roku.

Různé žebříčky priorit

Největší propast v názorech obou společností představuje hodnocení minulého a současného režimu. Zatímco šedesát procent občanů ČR hodnotí polistopadový režim pozitivně, na Slovensku tento názor sdílí jen o něco více než třetina společnosti. (Opačný poměr je u nespokojených: SR - 45 %, ČR - 20 %.) Podobně zásadní rozdíly najdeme i v hodnocení ekonomických reforem: zatímco sedm Čechů z deseti je přesvědčeno, že předlistopadová ekonomika vyžadovala zásadní změny, na Slovensku by se polovina populace spokojila jen s drobnými úpravami. Těmto údajům pak zhruba odpovídá i míra optimismu obou národů - v lepší budoucnost svých dětí věří 74 % Čechů a 52 % Slováků.Z výzkumu, v němž na otázky sociologů odpovídalo přes 2 700 lidí, je dále patrné, že českou a slovenskou společnost od sebe odlišuje různé chápání demokracie a rozdílné žebříčky…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte