Miroslav Grebeníček nepatří k mediálně všudypřítomným hvězdám české politiky. Důvěrně ho znají vlastně jen čtenáři komunistických Haló novin, Naší pravdy a účastnící stranických mítinků. Většina lidí je tak ochuzena o jeho myšlenky a nevšední, takřka básnickou imaginaci. Obvykle se tato vlastnost přičítá Miloši Zemanovi, ale proti sytosti a vynalézavosti Grebeníčkových projevů jsou jeho exhibice bledým odvarem. Ostatně i proslulý výrok o „politických gangstrech“ je pouhou licencí od vůdce komunistů.

Z akademického hodnostáře vykonavatelem vůle lidových mas

Grebeníček sice před svými souvěrci líčí v nejčernějších barvách poměry dnešní zubožené společnosti, ale pro něj samotného je dnešní doba dobou požehnanou. Vynesla ho do čela nejpočetnější a stále vlivné politické strany.Na sklonku 80. let Grebeníček přednášel dějiny dělnického hnutí a KSČ na Ústavu marxismu-leninismu brněnské univerzity. V tehdejší „přestavbové“ době byl mezi studenty znám jako člověk, který si nechce zadat tím, že by projevil vlastní názor. Listopadové politické zemětřesení v KSČ otevřelo před dosud bezvýznamným akademickým hodnostářem netušené možnosti, ale jeho vrcholná chvíle přišla až o tři roky později.Na jaře 1993 se s plnou silou rozhořel spor o budoucí podobu strany. Poté co neuspěl předseda Jiří Svoboda, který ji chtěl opatřit reformním nátěrem, zaujal jeho místo právě Grebeníček, aby tak splnil vůli „lidových mas“ nechat vše při starém. Jako už tolikrát v dějinách…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte