Vydá-li se někdo do jámy lvové a přitom nechce lvy rozzuřit, musí se mít hodně na pozoru. Jak to ale udělat, když jsou lvi tak dotěrní, že občas nezbývá než po nich prásknout bičem a odehnat je? Nedávný útok letounů NATO ukázal, že tyto dvě věci skloubit nelze: bosenští Srbové se rozzuřili natolik, že zajali několik set příslušníků modrých helem a použili je jako živé štíty proti dalším útokům spojeneckých stíhaček. Se vší naléhavostí se tedy klade otázka, jak modrým helmám v jámě lvové do budoucna zajistit větší bezpečnost.Zranitelnost modrých helem spočívá především v jejich rozptýlenosti a pak ve faktu, že mandát Rady bezpečnosti OSN jim neumožňuje nasadit těžké zbraně na vlastní obranu.

V tom posledním ovšem mnoho udělat nelze, neboť by to mohlo bosenské Srby rozzuřit nadobro. Vojenští experti OSN proto nyní horečnatě zvažují alespoň možnosti přeskupení, ale ani to není jednoduché. Podívejme se na jedno z nejrizikovějších postavení, jednotku, jež se nachází zcela v srbském obklíčení: Holanďany ve Srebrenici. Je nabíledni, že právě oni by měli být co nejdříve převeleni někam do blízkosti ostatních modrých přileb. Jenomže Srebrenica je jednou z vyhlášených bezpečných zón pod patronátem OSN. Proto také na schůzce ministrů zahraničí Evropské unie 29. května v Bruselu zazněl názor, že celé přeskupení modrých helem by se mělo provést tak, aby nevznikl dojem, že se OSN vzdává bezpečných zón.

Optimální řešení se asi nalézt nepodaří. Lze jen doufat, že mírová…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte