Jsem přesvědčen, že možná už v červnu, ale nejpozději v září bude zákon o střetu zájmů na světě. Výrok předsedy Parlamentu Uhdeho slibuje konec dvouletých porad o tom, jak zabránit českým politikům, aby své postavení využívali k prosazení soukromých výhod. Zákon o konfliktu zájmů tu sice existuje už od jara 1992, kdy jej jako jeden ze svých posledních činů odhlasovala tehdejší ČNR, osvědčil se ale jako lajdácky odbyté dílko, bez možnosti kloudného využití. Proto dnes v Parlamentě leží už tři návrhy nové právní normy (autory jsou ČSSD, ODA a vláda) a jako kompromis právě na půdě Sněmovny vzniká čtvrtá varianta, o které budou poslanci hlasovat. Šance na přijetí rostou doslova každým dnem: podle pravidla, že koncem volebního období stoupá ochota politiků omezit svá práva.

Devět spravedlivých

Sociální demokracie předložila svůj návrh už před rokem, vláda ho ale loni v červnu striktně zamítla. Obdobně kabinet posoudil i podzimní návrh ODA, jehož autorem je poslanec Viktor Dobal (o obou návrzích podrobně viz Respekt 1/95). Třetí místo v pořadí pak zaujímá vládní verze nového zákona. Byla napsána v únoru a na oplátku nevyvolala velké nadšení mezi poslanci. Podle Jana Bláhy, jednoho z autorů návrhu ČSSD, v ní nejde o veřejnou kontrolu, ale o „jakési daňové hlášení panu Uhdemu“. Definitivní řešení má tedy přinést úsilí devítičlenné parlamentní komise, známé jako pracovní skupina pro přípravu zákona o střetu zájmů. V jejím čele najdeme předsedu Uhdeho a…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte