Na posledním zasedání české vlády minulou středu schválili ministři dokument s lákavým názvem Dohoda ČR a NATO o ochraně utajovaných skutečností. Ve skutečnosti se ale ve smlouvě pouze říká, že napříště budeme chránit tajné informace stejným způsobem jako členové Severoatlantické aliance. Důvod je jednoduchý: pokud totiž máme od NATO dostávat vojenskou techniku a tajné informace, musíme garantovat, že ani jedno se od nás nedostane do tzv. rizikových zemí. Česká republika je zatím jedinou zemí z bývalého východního bloku, která takovouto dohodu schválila, stejnou smlouvu však bude muset podepsat každá země, která přistoupila k projektu Partnerství pro mír.

Ministerský pošťák

Dohoda nás zavazuje především ke dvěma věcem. Je třeba určit úřad, který bude kontrolovat a koordinovat tok informací mezi ČR a státy aliance a úplně přepracovat náš dosavadní systém utajování. Protože NATO požaduje, aby všechny mezistátně vyměňované tajné informace šly přes jedno místo, svěřila vláda tuto záležitost ministerstvu vnitra (současně na tuto věc vyčlenila údajně několik desítek miliónů korun). Útvar ochrany utajovaných skutečností MV se tedy stane jakousi „podatelnou či pošťákem“ pro všechny informace týkající se naší spolupráce s NATO. V praxi by to mělo znamenat i to, že například již nebude možné, aby firma Rockwell, která bude dodávat avioniku do letadel L-159, jednala s jejich výrobcem (Aero Vodochody) bez vědomí ministerstva vnitra.Rumlův resort nemusí…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2852

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte