Pátého dubna se televizní diváci dozvěděli, že se zhruba o devět měsíců opozdí start jaderné elektrárny Temelín. Proti očekávání jim to však z obrazovky neřekl nikdo z Českých energetických závodů, ale ředitel Škody Praha. Prozradil zároveň, že náklady na stavbu v současné době asi nejkontroverznějšího a nejsledovanějšího tuzemského projektu vzrostou o více než tři miliardy korun. Zástupci ČEZ pak nezbylo, aby jeho slova druhý den na tiskové konferenci chtě nechtě potvrdil. Skončilo tak dlouhé období, ve kterém byla energetiky i vládními úředníky tvrdošíjně udržována fikce pevných termínů a cen Temelína. Nechuť přiznat si pravý stav věcí byla tak silná, že ještě koncem března byl na vládě brán za bernou minci dokument ministra Dlouhého, podle něhož bude první blok atomové elektrárny dokončen v září '96 a její konečná cena nepřesáhne 71 miliard korun. Přitom Vladimír Dlouhý, jednající pravidelně nejen se zástupci ČEZ, ale i se všemi hlavními dodavateli (např. se Škodou Praha,) musel v té době už jasně vědět, že jde o nesmysl.

Jako když jedete do Budějovic

Růst cen a protahování termínů provázejí Temelín od samého počátku. Stavět se začal v roce 1986. Podle původního plánu měl první blok vyrábět elektřinu už v roce '92. Náklady se počítaly na čtyřicet miliard korun. V roce '91 však bylo spuštění v nedohlednu a úvahy o nákladech poskočily o třetinu. Cena dál vzrostla (na 68,8 miliard korun), když se ČEZ rozhodl poslechnout Mezinárodní agenturu pro…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte