Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovory

Simon Wiesenthal: Spravedlnost nemůže mít dvě strany

Simon Wiesenthal pochází z haličské židovské rodiny. Vystudoval architekturu (1928–32 v Praze) a až do počátku 2. světové války žil v Polsku. V průběhu války mu zahynuli rukou komunistů, především však nacistů, všichni příbuzní. Jeho žena přežila v úkrytu, on sám jen náhodou potřikrát unikl popravě. Prošel koncentračními tábory, v Mauthausenu se v květnu 1945 dočkal svobody. Brzy poté začal shromažďovat svědectví o nacistických zločinech, r. 1947 otevřel dokumentační středisko, které se zabývalo vyhledáváním nacistických zločinců. Této činnosti věnoval celý zbytek života. Napsal o tom řadu knih, název jedné z nich - „Spravedlnost, nikoli pomstu“ - pojmenovává jeho základní krédo. Lidé ho milují i nenávidí; v očích těch prvních patří - pro svůj donkichotský boj proti zlu a zapomění - k největším mužům naší doby. Simon Wiesenthal se narodil 31.12.1908 - brzy mu bude 85 let.

Vaše knihy začínají konečně vycházet i česky. Jak se vám líbí vydání první z nich, slavné autobiografie „Spravedlnost, nikoli pomstu“?

Těžko se o tom mluví, stalo se mi to poprvé v životě: knížka vyšla před několika měsíci, podle smlouvy s ostravským nakladatelstvím Sfinga jsem měl dostat 12 výtisků, a zatím jsem nedostal jediný exemplář. Jde mi o to, že bych rád zjistil - čtu česky - jaký je překlad: jestli dobrý, nebo doslovný, jaký je po literární stránce. Takhle k té knize nemohu zaujmout žádný postoj.

České vydání přejímá edici z roku 1989. Nedozvíme se,…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte