Téměř splněný sen

„Neblázni, holka moje milovaná, teď jsou tady lidi. Lehnu si k tobě, až budou pryč, hezky to tady usteleme a lehnem si.“ Paní Fialová stojí v chlévě a mazlí se se svým miláčkem - čtyřmetrákovou krávou Borinkou.Odedávna měli velký sen. Chtěli hospodařit. Oba vyrostli na venkově, Cyril Fiala v moravské vesnici, jeho budoucí žena Jitka v Čechách. Po svatbě se usadili v malém domku na okraji Prahy. „Pořád se nám stýskalo po chlévech a po kravičkách,“ říká paní Jitka, temperamentní dáma středního věku. "Jak u nich člověk vyrůstá, nemůže na to zapomenout. Vztah ke zvířatům vám prostě vydrží na celý život."Před čtvrt rokem koupili manželé Fialovi statek. Předchozí majitel ho získal zpět v restituci a nevěděl, co s ním. Oni si u banky půjčili tři milióny a mysleli si, že sen o vlastním hospodářství je na dosah ruky. Ale tak jednoduché to nebylo. Někdo začal v noci navštěvovat jejich chlévy a trpělivě se snaží otrávit ustájený dobytek.

Mléko z jerseyské krávy

„Když bylo holce osmnáct, onemocněla. Pracovala v dílně Interiéru a musela tam dýchat ty chemický výpary. Brzo měla úplně zničený plíce. Doktorka nám řekla: Můžu vám jen poradit, pomůže jí mléko z jerseyské krávy. V tý době jich v Československu nebylo víc než dvacet.“ Fialovi začali objíždět chovatele a nakonec jednu jerseyku sehnali. To bylo před čtyřmi lety, kdy rodina ještě žila v baráčku na pražské periférii."Pak nás napadlo, že si seženeme větší statek, abysme mohli vypěstovat…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte