Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Pojistné manévry

Pojistné manévry

Česká pojišťovna zapomněla, že podniká v tržním prostředí

Po domácnostech, nemovitostech a tzv. povinném ručení se Česká pojišťovna rozhodla k dalšímu zvýšení sazeb - tentokrát u dopravních prostředků. Způsob, jakým byla celá akce provedena, nesvědčí o přehnaně vysoké úrovni strategického řízení v naší největší pojišťovně. Vypadá to, že její management poněkud podcenil poměry, v nichž podniká. Rozhodnutí takového významu, jako je zdražení čehokoliv o více než 100%, je v tržním hospodářství velmi ošemetnou záležitostí. Jaké může mít zamýšlená změna důsledky? Některé už známe, o jiných se zatím můžeme jenom dohadovat.

Počin a trest

Prvním důsledkem je zcela odmítavá reakce veřejnosti. Lidé jsou schopni pochopit, že ceny asi nezůstanou věčně stejné, aut jezdí více, opravy podražily atd. Ovšem způsob, jakým pojišťovna informovala veřejnost, je trestuhodný. Trest na sebe nedal čekat: tisk vystavil pojišťovnu velmi nevlídné kampani a ozvalo se ministerstvo pro hospodářskou soutěž. Několik dnů trvalo, než se začalo vysvětlovat, že tisíc procent nahoru se týká pouze nejdražšího mercedesu a že běžné vozy budou pojištěny dráž „jenom“ o cca 200%. Na výtky, že až 20% ztrát je způsobeno pojistnými podvody, reagovala pojišťovna velmi nevěrohodně. Plán na zvýšení pojistného bylo třeba revidovat, a to směrem dolů. Nakolik ovšem ztratila pojišťovna u lidí kredit, může zanedlouho ukázat druhá vlna privatizace, kdy se její fondy budou opět…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte