Pojistné manévry

Česká pojišťovna zapomněla, že podniká v tržním prostředí

Po domácnostech, nemovitostech a tzv. povinném ručení se Česká pojišťovna rozhodla k dalšímu zvýšení sazeb - tentokrát u dopravních prostředků. Způsob, jakým byla celá akce provedena, nesvědčí o přehnaně vysoké úrovni strategického řízení v naší největší pojišťovně. Vypadá to, že její management poněkud podcenil poměry, v nichž podniká. Rozhodnutí takového významu, jako je zdražení čehokoliv o více než 100%, je v tržním hospodářství velmi ošemetnou záležitostí. Jaké může mít zamýšlená změna důsledky? Některé už známe, o jiných se zatím můžeme jenom dohadovat.

Počin a trest

Prvním důsledkem je zcela odmítavá reakce veřejnosti. Lidé jsou schopni pochopit, že ceny asi nezůstanou věčně stejné, aut jezdí více, opravy podražily atd. Ovšem způsob, jakým pojišťovna informovala veřejnost, je trestuhodný. Trest na sebe nedal čekat: tisk vystavil pojišťovnu velmi nevlídné kampani a ozvalo se ministerstvo pro hospodářskou soutěž. Několik dnů trvalo, než se začalo vysvětlovat, že tisíc procent nahoru se týká pouze nejdražšího mercedesu a že běžné vozy budou pojištěny dráž „jenom“ o cca 200%. Na výtky, že až 20% ztrát je způsobeno pojistnými podvody, reagovala pojišťovna velmi nevěrohodně. Plán na zvýšení pojistného bylo třeba revidovat, a to směrem dolů. Nakolik ovšem ztratila pojišťovna u lidí kredit, může zanedlouho ukázat druhá vlna privatizace, kdy se její fondy budou opět…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte