Účet, který bude třeba zaplatit

Anketa „Bosna - a co dál?“ podruhé: Škvorecký, Bocheňski, Avineri, Manea, Milosz

Zpravodajství z války v Bosně, analýzu tamních událostí a komentáře k nim čtenáři vnímají čím dál víc jako povinnou a málo obměňovanou součást pravidelného přídělu informací. Stále stejné téma v opakované podobě otupuje vnímání a tlumí zájem. Protože máme za to, že je to sice jev přirozený, ale nebezpečný, pokusili jsme se pozornost k dění na Balkáně oživit pomocí ankety. Ve spolupráci s pražskou redakcí čtvrtletníku Lettre Internationale jsme položili několika desítkám českých i zahraničních intelektuálů následující otázky:Ze všech dostupných informací se zdá, že situace v Bosně dospěla do katastrofálního stadia: obyvatelé tohoto koutu Evropy budou zřejmě ponecháni na pospas vražednému nacionalismu a nekonečným rekriminacím.Jaké důsledky bude mít, podle vašeho názoru, tento postoj zbytku světa 1) pro Bosnu samotnou; 2) pro západní Evropu; 3) pro postkomunistické země?Dnes přinášíme druhou část odpovědí, tentokrát od autorů žijících v zahraničí.

Josef Škvorecký, spisovatel, Kanada

1. Bosna, tj. muslimská Bosna, zřejmě nakonec přestane existovat. Udržet takové roztříštěné uskupení bantustanů obklopených nepřáteli jako samostatný stát je, řekl bych, nemožné. V Kanadě jsem slyšel názor, že Západ Bosně nepomohl proto, že je muslimská. Doufám, že to není pravda.2. Nelze se na to dívat jinak než jako na nový Mnichov. Agresor se…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte