Tolerance čeká na odpověď

NT: Boje by se měly zastavit silou

„Nemůžeme mlčky přihlížet agresi a genocidě na území bývalé Jugoslávie,“ píše se v dopise Nadace Tolerance (NT) předsedovi Parlamentu Milanu Uhdemu. Nadace je nevládní organizací, která požaduje razantnější postup mezinárodního společenství proti válce v Bosně. Před dvěma měsíci (prvního června) uspořádala na podporu svých idejí demonstraci v centru Prahy. Čtrnáct dní poté byl odeslán zmíněný dopis. Kromě Milana Uhdeho jej dostali i předsedové všech parlamentních stran. Tolerance politiky vyzvala, aby podali v Parlamentu návrh na „účinné řešení krize“. Podle NT by sněmovna měla jednak vyzvat OSN k vojenskému zásahu v bývalé Jugoslávii a současně pověřit Klausův kabinet přípravou české armádní účasti na tomto zásahu.

Bosenská genocida společnost nezajímá

Přesto, že od odeslání listu uplynul už více než měsíc, Nadace na něj zatím dostala pouze dvě odpovědi. „Pan předseda se s dopisem seznámil,“ oznamuje první - od šéfa Uhdeho sekretariátu Milana Kupky. Druhá je od tajemníka parlamentního klubu KDÚ-ČSL Pavla Vybíhala: „Naše poslance situace v Jugoslávii nenechává lhostejnými.“ Ostatní kluby nezareagovaly vůbec.„Víme, že velkou část společnosti téma bosenské genocidy nezajímá. Ale když se skupinka lidí začne tímto problémem zabývat, měli by nám vládní a parlamentní představitelé odpovědět,“ říká členka Nadace Tolerance Helena Klímová. Ona i její kolegové si však zvykli, že přístup…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte