Socialisté odcházejí

Za čtrnáct dnů jdou Francouzi volit

Předvolební Francie se velice podobá Spojeným státům loni na podzim. I tady si skoro všichni přejí změny, oživení hospodářství, zastavení stále se zvyšující nezaměstnanosti, zpevnění franku vůči okolním měnám a řešení ekologických problémů. Přesto panuje ve Francii názor, že potřebná změna bude zase jen novým obalem na starém výrobku. Řadoví voliči jsou unaveni z tradičních politických stran, jejich vzájemného obviňování, věčných koaličních hádek, rozchodů a sbližování. Jsou přesyceni i provoláními a gesty nejznámějších stranických vůdců: lidé jako Chirac, Giscard d'Estaing, Pasqua, Marchais, Le Pen či Fabius se na politické scéně pohybují už řadu let, někteří skoro celý svůj život. Většina obyvatelstva navíc sdílí silnou averzi ke stárnoucímu Mitterrandovi, jeho školometskému poučování národa z televizní obrazovky a egoistickému odhodlání vydržet za každou cenu poslední dva roky druhého prezidentského mandátu. (Byl by tak první v historii, komu se to podařilo.)

Rivalové na pravici

Podle posledních průzkumů a všeobecných nálad v zemi je jedna věc už dnes víceméně jasná. Socialisté, vládnoucí od roku 1981 (s přestávkou v letech 1986–88), ve volbách určitě neuspějí. Unaveni vládou, korupčními skandály, gigantickou aférou s kontaminovanou krví, problémy s třemi milióny nezaměstnaných a nejednotou ve vlastních řadách, působí dojmem bývalých mocenských stran východní Evropy. S ulehčením…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte