Severočeská hnědouhelná pánev leží na úbočí Krušných hor a rozkládá se na území čtyř okresů: Děčín, Ústí nad Labem, Most a Chomutov. Těžbou je zasažena plocha 850 kilometrů čtverečních, v délce 80 km od města Kadaně až po Ústí nad Labem. Za posledních několik desítek let zmizelo v důsledku těžby z povrchu země sto obcí, včetně historické části královského města Most. Demolicí bylo zasaženo dalších 23 obcí. Obyvatelstvo vesnic bylo nastěhováno do paneláků na gigantických sídlištích v Mostě a Chomutově. Desítky kilometrů podkrušnohorské krajiny je proměněno v mrtvou poušť. Zatím poslední na řadě je obec Libkovice u Litvínova. Pod vesnicí totiž leží 22 miliónů tun uhlí.

Píseň severu

Od Chomutova se k Libkovicím jede kolem Velkolomu Čs.armády, který se rozkládá na ploše několika čtverečních kilometrů. Různobarevné stupně lomu vedou do hlubokého, stometrového kráteru. Na dně se černá uhlí.

Obrovské stroje vykusují krajinu až těsně k úpatí hor. V dálce visí nad obrovskou jámou na kousku země zámek Jezeří. I s oborou cizokrajných vzácných stromů se ho podařilo zachránit na poslední chvíli. Za lomem jsou tzv. výsypky: hromady šedivé hmoty. Vedle silnice jsou vysázeny malé stromky v rekultivované, umělé krajině. Betonovým korytem jí protéká řeka Bílina. Původní Komořanské jezero nahradila umělá nádrž. Na pusté pláni, kde kdysi stály vesnice, není vidět člověka. Jedinou lidskou stopou jsou hromady navezených odpadků.

V dálce stoupá dým z…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte