Česko, Tschechien, Czechia…

Název státu se prosadí snáz v cizině než doma

Neuplynulo ani půl roku od veselí, které v Praze vyvolaly poznávací značky Somálska na automobilech bratislavské delegace, a české hlavní město zaplavili motorizovaní turisté z Kostariky. Jak jinak by si měl nezasvěcený návštěvník vykládat tak hojný výskyt mezinárodně zaregistrovaného symbolu CR? Což o to, takové srovnání vyznívá poměrně lichotivě. Kostarika je symbolem stability mezi „banánovými republikami“ Střední Ameriky, obejde se bez armády a vládne v ní klid, prosperita i sociální smír. Celý tento příklad však ukazuje, jak ležérně se občan chystá na shůry nadělenou samostatnost.

Nešťastné slovo Česko

Za poslední dva roky vznikla v Evropě desítka nových, ale nepochybných států. Nikdo ani na okamžik nezaváhal nazvat Chorvatskou republiku Chorvatskem či Slovinskou republiku - bez tradice vlastní státnosti - Slovinskem. Jakmile však přišla řeč na domácí půdu, jakýkoliv novotvar typu Středoevropské republiky měl větší šanci než logické, třebas nezažité Česko. Propagovat název státu podle jeho zeměpisné polohy, na kterou si nota bene činí nárok tucet dalších sousedů, je samo o sobě pošetilé. Navíc se přímo vnucuje souvislost se Středoafrickou republikou, respektive stejnojmenným císařstvím neblahého a kanibalského imperátora Bokassy. Snaha vpašovat do běžného názvu státu i jeho ústavní zřízení pak zavání nedávnou minulostí. Taková forma je oprávněná jen tehdy,…

v52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte