První pokus o pojištění nevyšel

Rozumný zdravotnický systém by se měl vyplatit pacientům, lékařům i pojišťovně

Nárokům pacientů zřejmě odpovídá málokteré zdravotnické zařízení České republiky. V některých nemocnicích bývá na pokojích až 10 nemocných, pro 30 lidí je k dispozici jedna sprcha a dvě WC. Můžeme si však dovolit snížit počet lůžek na odděleních, když jsou nemocniční ústavy přeplněné a peníze na stavbu nových nemáme? Pro řešení nemusíme chodit daleko.

Hodně výkonů, hodně peněz

V západních státech je délka hospitalizace při srovnatelných diagnózách kratší než u nás. Také v našich podmínkách by přitom bylo možné ambulantně provést i složitější vyšetření a hospitalizace by pak sloužila jen k dokončení diagnózy. K okamžité hospitalizaci by se přistupovalo jen v akutních případech, kdy rychlá diagnóza a aktivní léčba rozhodují o osudu nemocného. Stanovit rychlý a šetrný vyšetřovací program ovšem není pro lékaře jednoduché, i když pacient by takovou praxi uvítal a byla by pro něj výhodná. Jde tedy především o to, aby se krátká hospitalizace s cíleným aktivním vyšetřovacím programem, s účinnou (i když dražší) léčbou, která povede k rychlému uzdravení, stala ekonomicky výhodná i pro nemocnici.Český zákon o pojišťovně má bohužel právě opačné účinky. Zdravotnická zařízení budou nadále placená za množství rutinně provedených jednotlivých akcí (výkonů), nikoli za co nejúčinnější a nejkratší léčbu. Ekonomický tlak ze strany pojišťovny tedy…

v46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte