Ali Babův poklad

Zákon schválen, dělení je třeba urychlit

Ústavní zákon o dělení majetku přijalo Federální shromáždění v pátek třináctého - datum by však nemuselo být symbolické. Stalo se tak po ostrých disputacích a dvakrát opakovaném bojovém hlasování o konečnou podobu textu. Prošla až třetí verze rušící zdánlivě nejméně zpochybnitelné kritérium dělení, totiž historické. Zbyly tak pouze principy územní a poměrný, tedy 2:1. Podobné handrkování není ani v současném parlamentu obvyklé, obzvlášť pokud obě reprezentace předem projednaly společný postup na setkání vlád v Židlochovicích. Poslanci přitom věděli, k čemu by neschválení zákona jako takového vedlo. V politice k dalším zmatkům - především ke zmaření naděje prosadit nějakou podobu zákona o zániku federace, a tedy k divokému rozpadu. V ekonomice potom k prodloužení, a tudíž také k prodražení rozvodu. Debaty se tři dny točily okolo jediného bodu - kategorického požadavku HZDS vypustit z vládního návrhu historické kritérium. To ale zahrnovalo pouhopouhá dvě procenta krájeného koláče. Jaká vášeň slovenskou stranu hnala k tomu, aby kvůli zanedbatelné sumě riskovala ztrátu české trpělivosti? Běželo výlučně o chamtivost? Anebo se potvrdila zásada, že pokud se v politice řeší něco důležitého, hovoří se o něčem jiném?

Tajemství je skryto ve zlatě

Slovenští vyjednavači přitom dlouho prosazovali nikoli opuštění historického principu, nýbrž naopak jeho zásadní rozšíření. Vždy ale hájili totéž -…

v46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte