Jak zvolit Václava Havla

Přímá volba českého prezidenta je zbytečný luxus

Samostatný český stát nám Slováci nadělí 1.ledna 1993. Nelibozvučné „Česko“, jak nás s největší pravděpodobností nazve okolní svět, bude ovšem potřebovat některé základní ústavní atributy, zejména hlavu státu: prezidenta.O podobě státního zřízení nového českého státu - parlamentní demokracii - není sporu. Podobně je tomu i s osobou příštího prezidenta: naprostá většina Čechů se shoduje, že by jím měl být Václav Havel. Diskutuje se už jen o způsobu, jakým bývalého československého prezidenta znovu dosadit na Pražský hrad.

Přímá, nebo parlamentní volba

Připravovaná česká ústava se v této věci zdá být jednoznačná: prezidenta by měly volit obě komory nového parlamentu (poslanecká sněmovna a senát). Takový postup je v souladu s naší tradicí i s převažující praxí parlamentních republik. Polemiku o tom, zda by prvního českého prezidenta neměli volit občané přímo, rozpoutal sám Václav Havel. Jako hlavní argument uvedl skutečnost, že ve státě, který vznikl do jisté míry mimo vůli voličů, by měl mít alespoň jeden ústavní činitel legitimitu, vyplývající z nových poměrů.Svoji snahu o posílení prezidentovy legitimity, a tedy i pravomocí, V.Havel neskrýval už v době svého federálního prezidentování. Dnes k tomu přistupuje jeho odpor stát se prezidentem „z vůle ODS“. V tom se ostatně shodne s opozicí, která, alespoň při jednání s Havlem, rovněž horuje za institut přímých…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte