Pro vlast připraven

Bojovníci za velké Chorvatsko

Nedávno proběhly chorvatským tiskem jako malá senzace zprávy o přestřelkách, k nimž došlo v několika bosenských lokalitách mezi jednotkami HVO a HOS, tedy mezi Chorvaty navzájem. Ukazuje se, že autocenzura se přestává uplatňovat i v případech, které byly dosud tabu, protože by mohly „nahrávat nepříteli“. Zmíněné incidenty nemají samy o sobě přílišný význam a bylo by určitě chybou považovat je za předzvěst něčeho většího. Už dříve byly zaznamenány přestřelky mezi chorvatskými a muslimskými oddíly, aniž to mělo vliv na celkovou situaci, a ke konfliktům mezi různými formacemi dochází i na srbské straně. U popsaných případů je však podstatné, že jejich exponenty byly právě jednotky Chorvatských obranných sil (HOS), které od svého vzniku na podzim 1991 zosobňovaly rozpory panující v chorvatských ozbrojených silách.

Nacionalismus z deziluze

Vznik HOS v sobě zrcadlil kocovinu plynoucí z tehdejší situace: na jedné straně zdánlivě beznadějné vyhlídky do budoucna, podtržené pádem Vukovaru, na druhé straně bezkoncepčnost, s níž chorvatská vláda vedla válku a která vysvítala zvláště ve srovnání s masou útočící jugoslávské armády. Zřetelně se také projevily nedostatky živelného ustavení Národní gardy. Do jejích řad se dostalo mnoho těch, kteří chtěli uniformu hlavně kvůli obdivným pohledům děvčat, i takových, kteří neměli zrovna čistý trestní rejstřík, a zároveň mnoho velitelů - bývalých profesorů,…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte