Evropa je bezmocná

Tragédie uprchlíků z Bosny

Vůdce liberálních demokratů Paddy Ashdown odjel v pátek na třídenní návštěvu Chorvatska a Bosny. Prohlásil, že svou cestou chce pranýřovat neschopnost Británie a jiných evropských států „řešit tuto hrůznou lidskou tragédii“. Před odjezdem obvinil Johna Majora, že jako současný předseda Evropských společenství zklamal ve věci jugoslávského problému na celé čáře. A vyzval ho, aby požádal Spojené národy o mandát k vojenské intervenci NATO v Bosně a k vytvoření bezpečnostních zón pro uprchlíky.Náměstkyně ministra zahraničí Douglase Hurda baronka Chalkerová naproti tomu obhajovala stanovisko britské vlády, které přednesla ve středu v Ženevě. Znovu odmítla otevřít britské hranice přílivu bosenských uprchlíků. „Bylo by kruté v nich budit naději, že by se mohli trvale usídlit v zemích Evropských společenství,“ řekla. A dodala, že by to nahrávalo Srbům, protože by to pochopili jako mlčenlivý souhlas s jejich zločinnou politikou tzv. etnické očisty - tedy nucených deportací muslimů.

Hurd jako Honecker

Rozdíl mezi názory Paddyho Ashdowna a názorem britské vlády na problém bosenských uprchlíků je na první pohled stejné kvality jako rozdíl mezi černou a bílou. Když baronka Chalkerová prohlašuje, že by utečenci měli raději zůstat doma, je těžké to nechápat jako aroganci, protože domov se jim proměnil v bojiště, koncentráky a dobytčí vagóny. Když Ashdown trpce konstatuje, že Británie udělala pro oběti…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte