Špinavé svědomí velkoměsta

Na česká města se denně hrnou tisíce tun odpadků. Co s nimi? Obří skládky jsou přeplněny a další není kde stavět, spalování představuje ekologickou hrozbu a třídit vyhozené věci u nás zatím nikdo neumí.

Komunistický režim nám kromě jiného zamlčoval i to, že každý člověk produkuje po celý život odpadky. Obrovské skládky a smetiště byly výhradním problémem „konzumní společnosti“, se kterým si socialistický občan nemusel dělat starosti. Házel prostě veškerý svůj odpad do popelnice, odkud jej komunální podniky vyvážely na jednu hromadu, která se pak v pravý čas nechala zarůst trávou. Roční poplatek za odvoz činil padesát korun, lidé byli spokojeni a systém perfektně fungoval. Pokud komunální podnik na odvoz odpadu nestačil, povolala se armáda. Pokud se občané bránili skládce před okny svých domů, stačilo zvednout sluchátko na městském výboru strany. Pokud chtěli stávkovat popeláři, nebyl problém poslat iniciátory za mříže. Až dnes na tom začínáme být jako jinde: jsme producenty odpadků a za tuto produkci budeme platit.

Dva tisíce za popelnici

Pražské zastupitelstvo odhlasovalo desetinásobné zvýšení ceny za odvoz komunálního odpadu. Za nájem jedné popelnice zaplatí občan 505 korun proti padesáti dvěma korunám v roce 1991. Drastické zvýšení vyvolalo kritiku. Podle pražského radního, ing.Josefa Duška, byla nová cena kalkulována pro případ ukládání odpadu na skládku ve Velkých Opatovicích na Moravě. "Protože pokračuje…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte