Sázky stojí pro Tudjmana

Chorvatsko se chystá na parlamentní a prezidentské volby

Parlamentní a prezidentské volby v Chorvatsku, stanovené na 2.srpna, jsou přede dveřmi. Těsně před jejich vyhlášením položil úřadující prezident Franjo Tudjman svým typickým způsobem otevřenou otázku: Kdo by mne, prosím vás, mohl vystřídat? Pramení Tudjmanova jistota z důvěry ve výsledky voleb, na které je jeho HDZ (Chorvatská demokratická jednota) opravdu dobře připravena, nebo z vědomí, že během uplynulých let se sám stal nenahraditelnou osobou ve státní správě, ústředním bodem, ke kterému se sbíhají nitky ze všech důležitých resortů?

Ekonomika až v pozadí

Podle průzkumů veřejného mínění zůstává Tudjman dlouhodobě nejpopulárnějším chorvatským politikem a HDZ nejpopulárnější stranou. Jejich náskok před nejbližšími konkurenty je více než dvojnásobný. Podle názorů opozice přesto právě oni ztělesňují všechny nectnosti dřívější „jugoslávské“ politiky. Tudjmanovi je vytýkáno úsilí o autokracii, zejména jeho snaha ovládat nejdůležitější vládní resorty a kontrolovat sdělovací prostředky, dále pak populistické vystupování před veřejností. Výhrady proti vládnoucí HDZ se soustřeďují na její slabý ekonomický program.Franjo Tudjman skutečně prokázal velkou obratnost v zákulisní politice. Například šéfem chorvatské tajné služby je jeho dlouholetý osobní přítel Josip Manolič, závislí na něm jsou i ministři vnitra a obrany Ivan Jarnjak a Gojko Šušak, ministr obnovy Slavko…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte