Nepohodlný prokurátor

JUDr.V.Kolník odvolán z funkce

Okresním prokurátorem v Žilině byl JUDr.Vladimír Kolník jmenován na jaře 1990. O pár měsíců později začal vyšetřovat komunistickou nomenklaturu v Považských strojírnách. Důvod: podezření z obrovských majetkových podvodů. Po krátkém čase ale musel rozdělaný případ opustit a věc se pro „nedostatek důkazů“ rozplynulo doztracena.V.Kolník se ovšem nepoučil. Když se v okruhu jeho působnosti objevila další „prominentní“ nezákonnost, dal se opět do práce.Tentokrát měl případ nacionální pozadí. Šlo o žilinského primátora a poslance Federálního shromáždění za Slovenskou národní stranu Jána Slotu. Tento politik totiž na podzim 1991 v deníku Národná obroda otevřeně prohlásil: „Tý, ktorý broja proti zákonu o zvrchovanosti, budú `prevalcovaní`. Som presvedčený, že v priebehu pár mesiacov tu budeme mať Slovenský štát. A všetci, ktorí stoja proti tejto myšlienke, budú odsúdení ako zradcovia.“ I tato kauza však nakonec dopadla stejně - tedy nijak. Táhla se tak dlouho, až se na ni pomalu zapomnělo. Potom přišly volby a přesvědčivě vítězí HZDS. Krátce na to byl JUDr.Vladimír Kolník rozhodnutím generálního prokurátora Slovenské republiky odvolán z funkce.

Případ Považských strojíren

„Všechno začalo v listopadu 1989,“ říká JUDr.Kolník. V té době byl mluvčím VPN v Žilině a organizoval zde generální stávku. "S pomocí stávkového výboru se mi podařilo získat důkazy o trestné činnosti vysokých podnikových a…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte