Rozdělené Rumunsko

Štěpí se vládní strana a opozice

Poměr sil v dnešním Rumunsku je mnohem vyrovnanější než před dvěma lety, což jasně prokázaly i výsledky nedávných komunálních voleb (Respekt 13/92). Hospodářská a politická decentralizace země přes všechny překážky přece jen pokročila. Zanikla většina zemědělských družstev, probíhá (byť často polovičatě a trochu nadivoko) privatizace obchodů a právě v těchto dnech má začít privatizace velkých podniků, přičemž 30% majetku má být rozděleno na kupóny. Obtíže se sháněním základních potravin jsou výrazně menší než dříve, při troše štěstí se dá dobře najíst i v restauraci. Také většinu dříve chronicky nedostatkového spotřebního zboží lze dnes v obchodech dostat bez větších problémů - až na ceny. Ty jsou výhodné pro zahraniční turisty (díky přebujelým představám o nebezpečí pobytu v Rumunsku jich je ale po čertech málo), nikoli však pro domácí obyvatele, jejichž průměrný výdělek je v přepočtu na dolary zhruba čtyřikrát až pětkrát nižší než u nás. Vážným problémem zůstává také nedostatek léků.

Dědictví Securitate

V nejbližších týdnech a měsících lze i v Rumunsku celkem s jistotou očekávat sérii „lustračních“ skandálů a afér. Prvními vlaštovkami jsou údaje o spolupráci nynějšího šéfa tajné služby SRI Magureana s někdejší Securitate, publikované v týdeníku Tinerama, a - zjevně jako odveta - zveřejnění jmen dvou novinářů z opozičního listu Romania Libera, kteří se zavázali ke spolupráci s tajnou…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte