Poslušní profesoři

Vzpoura Jiřího Načeradského

Jiří Načeradský (1939), v letech 1957–63 vystudoval AVU u prof.Vlastimila Rady.Vystavuje od r.1964, první samostatná výstava - Galerie mladých Mánes 1967. Od té doby vystavoval v Turíně, Paříži, Avignonu, Berlíně, ve Vídni a Washingtonu, i na mnoha místech v Československu. Jeho obrazy visí v Národní galerii a v dalších domácích a zahraničních sbírkách.V šedesátých letech byl jedním z významných představitelů nové figurace. Expresívní figurální malbou se zabýval i v posledním dvacetiletí. Podle kritiků je Načeradský racionální extrovertní typ, příliš nefilozofuje, nezabývá se abstraktními kategoriemi. Je malíř, vyjadřuje se tradičními prostředky, vychází z předmětu.V současné době má výstavu v Galerii K v Kateřinské ulici v Praze.Dne 15.května rozvázal rektor Akademie výtvarných umění, Milan Knížák pracovní poměr s prof.Jiřím Načeradským, který vedl ateliér figurální a monumentální malby. Udělal to na doporučení umělecké rady, která se sešla 12.května. Důvod výpovědi: J.Načeradský nedostatečně zajišťuje organizační a administrativní funkce svého ateliéru, neúčastní se řádně práce v umělecké a pedagogické radě AVU, úroveň jeho školy neodpovídá nárokům ateliéru monumentální malby. Navíc se dvakrát odmítl dostavit k pracovnímu jednání s rektorem a studijním prorektorem a dopisem z 27.dubna 1992 napadl rektora, pedagogy a kvestora AVU.

Program schválil rektor

Když na Akademii po listopadu 1989…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte