Bankéři

Vyšetřování aféry kolem Investiční banky skončilo

Podle FMF to byla „nešťastná záležitost“

Investiční banka založila v roce 1990 se souhlasem federálního ministerstva financí jako svoji dceřinou společnost - První investiční a.s. (PIAS). Záměr byl vytvořit instituci, která by spravovala investiční fondy. Nikoli dnešní privatizační fondy, ale investiční fondy, jejichž kapitál se tvoří uložením úspor obyvatelstva. Vznik PIAS měl „přispět budování institucionální struktury československého kapitálového trhu“. Již při založení PIAS bylo zřejmé, že pro zajištění její funkce je třeba společnost privatizovat.

Výhodný nákup

Podle dnes již veřejně dostupných informací donesl později (v červenci roku 1991) generální ředitel Investiční banky Jiří Tesař k přepážce své vlastní banky kufřík se sto tisíci korun a složil zde kapitál potřebný k založení akciové společnosti. Jmenovala se Podnikatelský investiční fond, a.s. (PIF) a pan Tesař je jedním z jejích spoluvlastníků. Členy představenstva PIF se stali opět ředitel Tesař, jeho náměstek Libor Procházka a generální ředitel První investiční a.s. Ivan Matějovský. Všichni pánové byli ve stejnou dobu též v představenstvu PIAS. Tato personální unie je ale v rozporu s příslušným ustanovením obchodního zákoníku.Podle Mladé fronty Dnes snížila První investiční akciová společnost dva dny před založením Podnikatelského investičního fondu svůj základní kapitál o polovinu - z padesáti na pětadvacet…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte