Izolace nestačí

Na Srbsko by platilo jedině naftové embargo

Zástupci KBSE v Helsinkách odsouhlasili diplomatickou sankci vůči „třetí Jugoslávii“ (Srbsku a Černé Hoře): neuznali její nástupnictví po bývalé SFRJ a do 30.června ji - jako hlavního iniciátora a agresora v Bosně a Hercegovině - suspendovali z jednání. Protože agrese pokračovala a Miloševičův tah s odvoláním generálů byl odhalen jako přitvrzení armádní linie, rozhodla se Evropská společenství a vzápětí i USA odvolat své velvyslance z Bělehradu.Toto rázné gesto by v méně izolované a vzrušené zemi mělo účinek. Jedno srbské přísloví však praví „Inat je naš zanat!“, česky asi „Stavět se na odpor, to je naše!“. A skutečně, sledujeme-li dosavadní vývoj, nelze říci, že by rostoucí ekonomická a politická izolace ovlivnila srbské vedení či národ zamýšleným směrem. Národ je izolací dokonce jistým způsobem stmelen v „hrdém odporu proti všem“ - do boje „za svou pravdu“ (přičemž netuší, že tato pravda je mu šikovně podávána totální indoktrinací, masovým brainwashingem). Určitá hrdost zřejmě patří k atributům národa. Příkladem je úkaz, že jistou část slovenské veřejnosti paradoxně stmelují veškeré argumenty a odhalení o Vladimíru Mečiarovi, nebo postoj Rakušanů ke Kurtu Waldheimovi: zvolili si svého prezidenta, byť za cenu politického bojkotu celého světa.

Váhavé Rusko

Za povšimnutí stojí postoj Ruska, které dlouho stálo za Srbskem a blokovalo dočasné vyloučení „třetí Jugoslávie“ z KBSE. Je…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte