Vážená redakce,rozhovor s Evou Švankmajerovou (Respekt č.1/92) je požitek číst, nemohu se však smířit s jejím komentářem k případu Olgy Hepnarové, který se i mně kdysi nesmazatelně vryl do paměti. „Nakonec mi jí po tom všem bylo líto. Dobře znám ty doby, kdy mladí lidé v sobě nemají dostatek sebezáchovy, mají chuť se zabít“, píše paní Švankmajerová o dívce, která nákladním automobilem schválně najela do lidí čekajících na tramvaj. Je možné tak beze všeho přejít rozdíl mezi „zabít se“ a „zabít asi sedm lidí“? Sama paní Švankmajerová říká na jiném místě: „Můžeme šílet, jak chceme, ale druzí tím nesmějí být zasaženi.“

Uvažuji, proč mne tato, jistě jen bezděčná, nezáměrná formulace natolik dráždí. Cítím za ni pocit, často vyjadřovaný uměním, že utrpení člověka nějak omlouvá zlo, které způsobil, zvláště když je to zlo romanticky ohromující. Vina se pak přesouvá na malé, všedně banální zlo, v němž jako by byla odhalena příčina toho velikého. V daném případě je to lékař, který si prý nenalezl pro Olgu Hepnarovou čas; ten „měl být pověšen spíše než ona“. Jako bezprostřední reakce je to pochopitelné. Hlubší poučení by však mělo být v tom, že u článků řetězu zla neplatí prostá úměra a měli bychom být neustále bdělí, zda i malou nepozorností nerozvíjíme - nebo neopomínáme - přerušit řetěz, který povede ke katastrofě. Každý ale nese zodpovědnost jen za to, co sám udělal, a za to ovšem odpovídá plně.

I já chápu pocit naprostého zoufalství či opovržení…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte