Čekání na Evropu

Makedonie mezi nezávislostí a uznáním

Na rozdíl od Slovinska a Chorvatska se vyhlášení makedonské nezávislosti obešlo bez protitahu ze strany Srbska. Někteří bělehradští představitelé sice neopomněli zdůraznit odhodlání „chránit občany srbské národnosti“, hraniční přechody však byly bez problémů předány do makedonských rukou a před měsícem se z území této republiky stáhly i jednotky armády. Jedno z někdejších center evropské vzdělanosti však stále ještě čeká na uznání Evropou, především kvůli obstrukcím Řecka.Makedonie se dlouho snažila udržet ve federaci, ale po odchodu Lublaně a Záhřebu převážil strach z „Nového jižního Srbska“, jak v Bělehradě říkali jugoslávské části Makedonie před válkou - za diktatury dynastie Karadjordjevičů. V praxi to tehdy znamenalo systematickou srbizaci a potlačování projevů makedonského cítění. I makedonská pravoslavná církev se odtrhla od srbské po vleklých průtazích až v roce 1967.

Stín Velké Albánie

Málo výkonné makedonské hospodářství mělo nejhorší výsledky ze všech jugoslávských republik. Přičteme-li k tomu současnou hyperinflaci a drasticky vysoké ceny potravin na volném trhu, výchozí ekonomické podmínky pro samostatnost se nejeví v růžovém světle. Dalším bolavým místem je pestrá národnostní skladba: ze zhruba dvou miliónů obyvatel jsou dvě třetiny Makedonců, jedna pětina Albánců a zbytek tvoří Turci, Romové a Srbové.Rozhodující je především vztah Makedonců a Albánců. Svými nároky na…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte