Přece jim to nenecháme

Sociální demokraté a privatizace

Ivan Fišera, člen výkonné rady ČSSD, zvolil před třemi týdny v rozhovoru pro Respekt opatrnou formulaci, když řekl, že privatizaci je třeba korigovat. Druzí dva volební leadři sociální demokracie to minulý týden rozbalili naplno. Valtr Komárek bez zdráhání označil kupónovou privatizaci za krádež. Miloš Zeman řekl, že „to co bylo občanům odebráno na vyrovnávacím příspěvku, jim bude navráceno formou poněkud bezcenných cenných papírů“, a znovu nadnesl omleté téma „praní špinavých peněz“. Sociální demokraté s vyjádřením tak radikálního názoru dlouhou dobu váhali. Mezi 8,5 milióny občanů, kteří si zaregistrovali své kupónové knížky, je totiž i většina voličů jejich strany.ČSSD se nakonec rozhodla voliče strašit. Uvidíme, zda si tak pod sebou nepodřízne větev. Chci-li voliče strašit, abych si je získal, měl bych předložit alternativní návrh (pokud ovšem nepočítám s tím, že moji voliči jsou proti privatizaci jako takové). Neučiním-li tak, budou strašit ostatní: sociální demokraté jsou proti privatizaci, sociální demokraté vám sotva nabytý majetek znovu seberou a „znárodní“. ČSSD zatím neučinila nic proto, aby takové tvrzení vyvrátila.

Každý experiment je riskantní

Proměna státní, centrálně plánované ekonomiky na tržní hospodářství je bezprecedentní úkol. Našli bychom sice mnohé společné rysy se zrušením nevolnictví v 18.století, ale zkušenosti z nich čerpat nemůžeme. Snad jediná země na…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte