Nápravu křivdy na sudetských Němcích by naše společnost neunesla, tak zní váš článek v Respektu č. 50/91 a já k tomu dodám, že v LN byl letos uveřejněn text Petra Příhody („Strašidlo sudetoněmectví“), který končil větou: Je lépe prohlásit, že se sem sudetští Němci jako celek nemohou vrátit, protože by to naše společnost neunesla, než že na to nemají právo. Tyto řádky mi stále leží v hlavě, a tak vám sdělím, jak se na jejich obsah dívám. Když si někdo něco neprávem přivlastní, tak vrácení věci často výmluvami stále oddaluje a doufá, že mu ukradená věc nakonec zůstane.

Tak tomu je i v otázce Sudet.. V r. 1945 byla nálada českého národa, hlavně Benešovým odbojem z Londýna, vystupňovaná do takových rozměrů, že jen vyhnání Němců z ČSR bylo považováno za správnou odplatu. Přišel převrat 1948 a Češi poznali, že nový systém je daleko horší než předchozí. Problém Sudet byl odložen ad acta, nemáme se koho bát, vždyť za námi stojí Sověti. Nyní po zhroucení Sovětského svazu stojí český národ znovu v blátě a nenapadlo vás dosud nic rozumnějšího, než říci: náprava křivdy na sudetských Němcích je psychologický problém a návrat Němců by naše společnost neunesla.

Tu se ptám, jaká je vlastně tato společnost, když je pro ni náprava křivdy břemenem, které by neunesla. Toto břemeno pod nohama nechce odkopnout, raději budete asi chtít žít s pokřiveným charakterem.

Felix Kleinbaeur, Nový Bydžov…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte