Český ústav ochrany přírody (ČÚOP) vznikl 1.7.1990 vyčleněním ze Státního ústavu památkové péče a ochrany přírody. Obor ochrany přírody byl převeden z působnosti ministerstva kultury do správy ministerstva životního prostředí. Už v lednu 1990 zaměstnanci ČÚOP podávali návrhy na novou koncepci ústavu. Problematika však byla odsouvána s tím, že se profiluje nové ministerstvo a že je tedy dost času.

Koncem října byl vypsán konkurs na ředitele ústavu. Dr.Jaroslav Hromas, dočasně pověřený vedením, vyzval všechny odborníky ČÚOP, aby ředitelství podávali návrhy na novou koncepci ústavu. Několik lidí odmítlo vypracovávat koncepci pro někoho, kdo ji sám nemá. Ing.J.Junek vystoupil veřejně na schůzi, tuto nečistou hru odkryl a prohlásil, že úkol splní, ale až po konkursu. J.Junek, mezi ochránci přírody dobře známý, byl v té době novým zaměstnancem ČÚOP v tříměsíční zkušební lhůtě. Smlouva mu nebyla potvrzena a octl se na dlažbě.

Do konkursu se hlásili: dr.Pavel Trpák, dr.Jaroslav Hromas a ing.arch.Tomáš Sucharov. T.Sucharov ke konkursu nebyl připuštěn, protože je „jenom“ ekolog (v podmínkách byly požadovány profese: přírodovědec, ekonom, právník). V pátek 15.2. byl konkurs definitivně uzavřen a J.Hromas oficiálně jmenován do funkce ředitele ČÚOP.

O co vlastně v ústavu, respektive v celém oboru ochrany přírody jde? Tuto otázku jsem položila ing.J.Grulichovi a ing.T.Sucharovovi.

Grulich: Dosud byla ochrana pouze ve vymezených územích. V…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte