O restituci majetku znárodněného po 25.únoru 1948 se již dlouho vzrušeně debatuje ve Federálním shromáždění i ve federální vládě. Otázka byla často formulována tak, zda se má restituce uskutečnit formou vracení zkonfiskovaného majetku, nebo formou finanční kompenzace. Takto položená otázka je však nevhodná: na finanční restituci československý stát nemá peníze. Finanční náhrada, která by byla pouze symbolická, může vzbudit jen znechucení. A jiná než symbolická by být nemohla, neboť to by vedlo k masivnímu zadlužení. Restituce proto musí být fyzická, a to buď vcelku, nebo prostřednictvím vlastnických podílů.

Pokud československá společnost přijme myšlenku soukromého vlastnictví, není možné činit rozdíl mezi vlastníky a jejich dědici nebo mezi těmi, kdo emigrovali a kdo zůstali. Stejně tak nemůžeme rozlišovat mezi majetkem znárodněným například v letech 1952, 1955 a 1959. Bylo by to zcela libovolné a nespravedlivé.

Objevily se návrhy omezit restituci na ty vlastníky, kteří nyní bydlí v Československu. Emigranti by si mohli dovolit do majetku nově investovat, namítá se z druhé strany. Restituci nelze čímkoli podmiňovat. Má-li být přijat princip individuálního vlastnictví, majetek patří bývalým vlastníkům. Tito vlastníci musejí mít možnost do svého majetku investovat nebo jej prodat, jak se jim zlíbí.

Dalo by se namítnout, že z čistě ekonomického hlediska fyzická restituce nemá význam. Jakmile jsou vlastnická práva jasně definována a soukromé vlastnictví…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte