Muzea, galerie a ústavy památkové péče v České republice musejí letos a zřejmě i v několika příštích letech vystačit s rozpočtem „na přežití“. Měly by vymezit minimální požadavky a uvědomit si, že překročením nejnutnější finanční částky si vzájemně ujídají z krajíce.

To byla vstupní významná informace ministra kultury Milana Uhdeho a ředitele VI.odboru Františka Skřivánka na první schůzce s řediteli kulturních institucí, konané minulý týden. Jak vzájemná ohleduplnost institucí dopadne, těžko předvídat. Doplatí na ni zřejmě ta muzea (galerie), která se jí podřídí. Protože mezi jedenapadesáti institucemi spravovanými od ledna odborem muzeí, galerií a památkové péče (celé ministerstvo je po zrušení krajských národních výborů zřizovatelem 109 kulturních institucí a organizací - což je snad světový rekord) se zcela jistě najdou takové, které budou vědomě požadovat víc, než je nezbytně nutné. Právem jim nepůjde o pouhé přežití, ale také o mezinárodní renomé a státní reprezentaci. Další instituce nebudou vědět, co to minimální rozpočet je. Nemyslím to urážlivě. Ve financování tzv. rozpočtových organizací je totiž zakódováno neekonomické chování a sami ředitelé s ekonomy podniků s tím nemohou nic udělat. Zásady ekonomiky v oblasti kultury mají být ve vládě projednávány letos v květnu a ani eventuální systémové změny už do letošních rozpočtů nezasáhnou.

Zprávu o dramatické ekonomické situaci přijali pozvaní vedoucí pracovníci klidně, protože ji očekávali. Celodenní…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte