Mapy zatím nejsou

Podkarpatská Rus po referendu

Zeměpisný a politický pojem Podkarpatská Rus, která do r.1938 patřila k Československé republice, vznikl po Trianonské dohodě podepsané r.1918. Před tím byla součástí Uher. V listopadu 1938 byla její jihovýchodní část připojena k Maďarsku, zbytek pak následující rok v březnu. Po válce, 29.června 1945, připadlo území Podkarpatské Rusi Sovětskému svazu. V Evropě těžko najdeme rozvrácenější region. Neustálé změny, nejistota, ale hlavně fašismus a stalinismus zde zanechaly nesmazatelné stopy na lidech i přírodě.

Pro nás válka skončila dnes…

Do Užhorodu jsme dorazili poslední listopadovou neděli v poledne. Hodinky jsme si posunovat nemuseli: oblastní rada totiž nedávno rozhodla, že na území Podkarpatské Rusi bude místo moskevského platit středoevropský čas. Jeden z poslanců oblastní rady, pan Dupka, na nás čekal na recepci. Ubytování můžeme zaplatit v rublech. V nejlepším užhorodském hotelu Zakarpatia už mají evropské ceny: pro cizince noc za 70 dolarů.Pan Dupka nás zve na hřbitov, kde bude za půl hodiny odhalen památník obětem Gulagu, kam sovětští „osvoboditelé“ z Podkarpatské Rusi odvlekli na čtyřicet tisíc mužů. Většina se nevrátila. Tento pohřeb - zpožděný o 47 let - se nekoná pouze v Užhorodu, ale ve všech vesnicích oblasti. Na začátku zazpívali přítomní ukrajinskou a maďarskou hymnu. Potom následoval ekumenický obřad, na němž se zúčastnili představitelé katolické, reformované i…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte