Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovory

Glasnosť začala mlčením o Černobylu

Rozhovor s ruskou básnířkou Nataljou Gorbaněvskou.

Natalja Gorbaněvská (55) je ruská básnířka. V Moskvě pracovala jako knihovnice a technická překladatelka; v emigraci (1975 do Francie) se stala novinářkou (revue Kontinent a týdeník Russkaja mysl). V roce 1968 začala v Moskvě vydávat Kroniku aktuálních událostí - první samizdatové noviny. Po demonstraci proti sovětské invazi do Československa 25.srpna 1968 zůstala ze sedmi účastníků jediná na svobodě; sovětský stát projevil socialistický humanismus: synu Josefovi byly tři měsíce, Jaroslav byl o sedm let starší.

Zůstala jste nepotrestaná?

Zavřeli mě v prosinci 1969; počkali si, až se na mě trochu zapomene. Sofja Kallistratová, moje obhájkyně, při soudním líčení soudu vysvětlila, že mne nemohou obviňovat za demonstraci proti bratrské pomoci Československu, neboť mne soud za tento čin již jednou viny zprostil. A tak jsem byla obžalovaná za rozšiřování samizdatu. Na prvním místě figurovala moje kniha Poledne, ve které líčím události kolem demonstrace z 25.srpna 1968, dále Kronika aktuálních událostí i jiné podvratné texty, mimo jiné i jeden zajímavý projev Karla Kyncla.

Na jak dlouho vás odsoudili?

Nebyla jsem odsouzená, nýbrž uznaná nesvéprávnou. Sovětský stát je hluboce humánní a blázny nesoudí; posílá je na nucené psychiatrické léčení. Byla u mne zjištěna choroba většiny disidentů: „pomalá schizofrenie bez zjevných příznaků“. Poslali mě do psychiatrické věznice v Kazani, tisíc kilometrů od Moskvy. O děti se…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte