Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Další obyčejná banka

Francouzi a Britové se dlouho handrkovali, zda má být Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj v Paříži nebo v Londýně.

Francouzi a Britové se dlouho handrkovali, zda má být Evropská banka pro rekonstrukci a rozvoj v Paříži nebo v Londýně. Nakonec, když už oběma hrozilo, že si ji vyžádá Holandsko, uzavřeli v kuloárech bizarní anglo-galskou dohodu: předsedou banky je francouzský spisovatel Jacques Attali, jehož prezident Mitterand pokládá za finančního génia, a banka je v Londýně, kde je díky nynější hospodářské recesi asi největší počet nezaměstnaných bankéřů, úředníků, účetních, sekretářek a vrátných a nových budov, které si mnohé soukromé firmy nemohou dovolit. Prvním činem banky bylo jmenovat 24člennou dozorčí radu, která pohltí čtvrtinu mzdového rozpočtu a bude mít na starosti usmiřovat zájmy jednotlivých investorů - hlavně vlád - tak, aby si banka mohla říkat evropská, a taky tak, aby nepřišla o místo.

Večeře s Rothschildem

Jacques Attali, autor asi tuctu úspěšných románů, banku označil za „první instituci nového světového řádu, první instituci sjednocené Evropy“. Nějak se přitom zapomněl zmínit, že ze třiceti podílnických zemí největší investice do banky vložily Spojené státy (které vlastní 10% akcií) a Japonsko (8,5%). Západoevropská dvanáctka vlastní dohromady 53,7. Přispěly do ní také mimoevropské státy jako Kanada, Austrálie, Nový Zéland, Maroko a Izrael. Vložený základní kapitál je kolem 12 miliard amerických dolarů.

Během příštích tří let hodlá banka půjčit východní Evropě až 7 miliard dolarů, čímž by se tak stala největším investorem. Jejím…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte