Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Jugoslávie

Navzdory téměř pravidelným přestřelkám a výbuchům nespokojenosti se zdá, že kolotoč jugoslávských událostí běží jaksi naprázdno. Jugoslávské deníky nevěnují tankům na ulicích a teroristickým akcím více místa než větším dopravním nehodám.

Navzdory téměř pravidelným přestřelkám a výbuchům nespokojenosti se zdá, že kolotoč jugoslávských událostí běží jaksi naprázdno. Jugoslávské deníky nevěnují tankům na ulicích a teroristickým akcím více místa než větším dopravním nehodám. I postup fotbalového klubu Czrvena zvezda Bělehrad do finále Poháru evropských mistrů byl ve sdělovacích prostředcích komentován mnohem vášnivěji než kupříkladu rozkrádání majetku chorvatských firem na území Srbska.

Zdá se však, že tento klid před bouřkou je bouřka samotná. O Jugoslávii se rozhoduje právě nyní a mrtvý bod, v němž se toto rozhodování ocitlo, je jen vnějším úkazem studené války, kterou Jugoslávie prožívá a kterou sem tam prolomí ohňostroj většího rozsahu.

Takovým ohňostrojem byla i akce jugoslávské armády v neděli 28.dubna. V ten den v jednu hodinu odpoledne obklíčila armáda tanky a obrněnými transportéry chorvatskou vesnici Kijevo na území tzv. Kninské krajiny, jak tuto část Chorvatské republiky nazývají její srbští obyvatelé. Armádní velitelé požadovali, aby chorvatští policisté ihned, doslova v pěti minutách, opustili nedávno zřízenou policejní stanici v této vesnici. Policie však dostala příkaz bránit se do poslední kapky krve. Pětiminutové ultimatum bylo prodlouženo na jednu hodinu, pak na dvě. Nakonec část policistů přece jen odešla.

Velmi pravděpodobné je, že i k této akci došlo z podnětu dr.Borisava Joviče, předsedy jugoslávského prezídia. Právě na něj se armádní velitelé tohoto nejvyššího…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte