Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Prognostici bez prognózy

Na přelomu roku 1988 a 1989 kolovala v odborných kruzích brožura nadepsaná "Souhrnná prognóza ČSSR do roku 2010" (SP). Jako svou interní publikaci ji vydal Prognostický ústav ČSAV. Ze všech autorů byl uveden pouze ředitel ústavu Valtr Komárek, ostatní se skryli pod pseudonym "kolektiv".

Na přelomu roku 1988 a 1989 kolovala v odborných kruzích brožura nadepsaná „Souhrnná prognóza ČSSR do roku 2010“ (SP). Jako svou interní publikaci ji vydal Prognostický ústav ČSAV. Ze všech autorů byl uveden pouze ředitel ústavu Valtr Komárek, ostatní se skryli pod pseudonym „kolektiv“. Hovořilo se o ní polohlasem a dávala se číst pouze spolehlivým známým. Jednoho dne mi ji se spikleneckou tváří zapůjčil kolega - na jedinou noc.

Po přečtení jsem nechápal, proč se s touhle brožurkou dělají takové cavyky. Nejzajímavější pasáží byl novinářsky svižný odstavec o absurdnosti našeho automobilismu. Nebylo tu však nic překvapivého, nového, natož hlubokého.

O to překvapivější byla sebejistota, s jakou nám byl tento text, tolik připomínající stranické „dokumenty“ (především tzv. akční program), po listopadu 1989 Valtrem Komárkem vnucován jako jediná cesta.

Proč bychom se vůbec měli řídit prognózou, tedy předpovědí? Jenom proto, aby se „naplnila“? Prognostický ústav si přispíšil a u vědomí nezbytnosti prosadit se příspěvkem uznávanějšího statutu, než je prognóza, vydal již v prosinci 1989 „Dominanty nového sociálně ekonomického programu rozvoje ČSSR (na základě poznatků Souhrnné prognózy)“ (dále jen SEP). Oba texty vyšly pod názvem „Prognóza a program“ v nakl.Academia, opět bez uvedení dalších autorů.Bohužel, spěšným přešitím z prognózy program neuděláš. A navíc - jak se pokusím doložit - první, starší část knihy sotva můžeme nazvat prognózou. Nejpřiléhavějším…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte