Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Noclehárny Pankrác chtějí do města

Často se obhajuje názor (nejen v Respektu), že obyvatelé mají spoluurčovat vývoj místa, ve kterém žijí. U nás se zatím nejedná o dialog institucí s občany, ale o boj občanů s důsledky totalitního nebo neodpovědného rozhodování.

Často se obhajuje názor (nejen v Respektu), že obyvatelé mají spoluurčovat vývoj místa, ve kterém žijí. U nás se zatím nejedná o dialog institucí s občany, ale o boj občanů s důsledky totalitního nebo neodpovědného rozhodování. Dobře organizovaná, aktivní občanská iniciativa může dnes dosáhnout relativně dobrého výsledku i tam, kde se to původně zdálo beznadějné. O jednom takovém případu je náš článek.

Ve středu pankráckých sídlišť mělo vzniknout sektorové náměstí Prahy 4, které by odlehčovalo centru v historickém jádru Prahy. Tak se uvažovalo už před třiceti lety. Záměr však nebyl v průběhu dalších let dodržen. Dnes je náměstí rozbitým prostorem, v němž byly umístěny některé stavby jinak, než předpokládala koncepce. Hlavní příčinou sporů místních obyvatel s investorem a se správními úřady se stal hotel Panorama II, který by na tzv. centrálním náměstí Pankráce měla postavit smíšená československo-rakouská společnost Hotelinvest (Čedok a Warimpex) podle projektu arch.K.Koutského.

Občanská iniciativa

V zimě 1990 vznikla Občanská iniciativa Pankráce (OIP), která zahájila nejen razantní boj proti dalšímu hotelu na centrálním náměstí, ale zejména zápas za „polidštění“ celého prostoru. OIP se dosud zúčastnila asi 120 jednání v různých institucích (ONV Praha 4, NVP, MŽP ČR, MOCR ČR, ÚHA, SK VTRI, ČKPV, SBČS, ČSOB, MF ČSFR, česká vláda). Všechny instituce sice souhlasí s občany, že další neplánovaný hotel je na náměstí nevhodný, o věci však…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte