V sobotu půjdou občané k urnám: volby do místních zastupitelstev, jež se však v podstatě nebudou točit kolem místních problémů. Ve hře bude, zda se změny ve vysoké politice podaří prosadit na lokální úroveň. A zda vyhrají síly, jimž jde o nastartování ekonomické reformy, v rámci celého státu, či ty, jimž jde o regionální nebo národní osamostatnění. Na Slovensku se bude volit jinak, i výsledky se budou počítat jinak. Slovenští voliči mají jiná očekávání, jinou hladinu obav a možná si zvolí i jiné síly než Češi.Předvolební kampaň pomalu končí, příští středu budou známy definitivní výsledky. V jakém rozpoložení, s jakým očekáváním budou voliči k urnám přistupovat? O čem tyto komunálky vlastně budou? V čem se změnila situace od červnových voleb, jaké je dnes rozložení politických sil?

Celkově vzato mezi lidmi kleslo nadšení i důvěra. Všechny výzkumy veřejného mínění to potvrzují. Stále výrazně převažuje názor, že vývoj jde dobrým směrem, lidé jsou však kritičtější, už si nemyslí, že všechno půjde hladce. To zcela odpovídá období po revoluci, kdy občané stojí zase na zemi a vidí situaci reálně.

Šetření Skupiny pro nezávislou analýzu AISA ukazují, že stále víc lidí míní, že se „mělo udělat daleko víc“. Říkají tak to, co už mnoho článků: někteří politici nevycítili, že občané očekávají naprostou změnu systému. Příležitost k tak radikálním krokům se naskýtá jen málokdy, a uplynulý půlrok byl jedním z takových vzácných období.

Těch, kteří jsou s vývojem vyloženě…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte