„Paní Horusická, s vaším manželem je to na provaz, rozumějte mi, ten provaz si soudruzi z ÚV KSČ nejenom přejí, ale oni ho i žádají,“ řekl den před procesem advokát manželce MUDr.Jaroslava Horusického. Rozsudek státního soudu sice nakonec zněl na doživotí, ale ministerstvo spravedlnosti jej nepřijalo. Dr.Horusického převezli do plzeňské soudní vazby, kde měl čekat na definitivní verdikt. Místo čekání však spolu se svými dvěma spoluvězni 9.května 1951 uprchl. O průběhu a konci dramatického útěku vypráví František Placatka, který zatčenému příteli tenkrát pomáhal uniknout."

Jaroslav byl zatčen krátce po odsouzení Milady Horákové. Ironií osudu byl na jejím procesu - dostal to příkazem, jako ‚zástupce pracující inteligence‘. Za pár měsíců dostal ve stejné místnosti doživotí. Důvod: ‚protistátní činnost‘ v sociálně demokratické straně.

Na potvrzení či změnu rozsudku čekal v krajské vazbě v Plzni. Na cele byli tři - samí političtí. Když Jaroslav jednou navrhl útěk, všichni souhlasili. Avšak aby se plán zdařil, bylo třeba provést spoustu věcí."

Díra ve stropě

"Spiklenci se začali dobrovolně hlásit na všechny pracovní brigády mimo budovu. Při práci se snažili ‚vyorganizovat‘ co nejvíc použitelných věcí. Hlavně potraviny a ručníky nebo prostěradla, které by v den útěku mohly posloužit jako náhrada provazu. Jaroslav chodil na brigády do nemocnice, kde se mu podařilo na ošetřovně získat luminal: pro uspání služebního psa, ‚podplukovníka Baryka‘.…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte