Dvacet let se český film bil v prsa a zuřivě si pro sebe šeptal: Já kdybych mohl! Nastalo neštěstí - mohl by, ale nemůže. Dvacet let jsme čekali, až se otevřou trezory a vyjedou z nich celuloidoví blaničtí rytíři. Vyjeli - trochu pomačkaní, trochu splihlí. Dvacet let jsme čekali, až tvůrci pozvednou svůj hlas. Pozvedli - a začali se mezi sebou hádat.

Dostalo se mi té cti, že jsem byl pozván do jedné z nových barrandovských skupin. Intelektuální úroveň diskuse byla pozoruhodná, exkursy do historie se střídaly s pronikavými ekonomickými postřehy. Přesto však na mě padala chandra. Účastníci si kladli otázku, zda přežije český, respektive československý film. Zkoumali, které filmové žánry jsou dnes nosné. Přišlo mi to, jako by námořní důstojníci na Titaniku, kteří vědí, že je v boku lodi díra jako vrata, zaujatě diskutovali o tom, že lodní kuchyně vaří z vědeckého hlediska nezdravý jídelníček. Nebo o té díře opravdu nevědí?

Když se Věra Chytilová snesla jako supice na Masaryka, nezachránila ji před propadákem ani chvalořeč přivolaného exmarxistického masarykovce Milana Machovce. Klepy a skandální odhalení Pavla Melounka na stránkách Lidových novin udiví čtenáře svou razancí, těžko však v tom informačním šumu zahlédnout cíl, na který se míří. Jeden z mála těch, kdo již dávno před 17.listopadem přešli na konvertibilní měnu, režisér Jiří Menzel, povstal a jat svou mravní velikostí pozvedl hlas za nezbytnost státního finančního cecíku. Jsou to všechno nadaní, úspěšní…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte