Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Zásah

V Martinské ulici nedaleko Uhelného trhu na pražském Starém Městě je v průjezdu domu malá vinárna U tří zlatých lvů, přezdívaná U Kafků. Je to jedno z mála míst v Praze, kde se už roky scházejí převážně mladí lidé, příznivci rockové hudby.

V Martinské ulici nedaleko Uhelného trhu na pražském Starém Městě je v průjezdu domu malá vinárna U tří zlatých lvů, přezdívaná U Kafků. Je to jedno z mála míst v Praze, kde se už roky scházejí převážně mladí lidé, příznivci rockové hudby. Pro svůj osobitý zjev, životní styl či odlišné názory se často stávali terčem nejrůznějších šikan. Listopadová revoluce měla všechno změnit, jenže…

V pátek 31.srpna úderem jedenácté hodiny večer vchází do poklidné atmosféry poloprázdné vinárny kordon deseti policistů s několika muži v civilu. Rozestupují se. V malém salónku přerušuje jeden z příslušníků zábavu a žádá občanské průkazy. Překvapení hosté zmateně vytahují občanky, někteří pasy a nejrůznější legitimace. Další oznamují, že u sebe žádné doklady nemají. Policista nekompromisně rozkazuje: „Dopijte a půjdete s námi.“ Potom se však rozhodují, že se přítomní mohou za ty bez průkazů zaručit. Ze všech stran se ozývají hlasy žádající vysvětlení: „Nejsme přeci žádní zločinci.“ Nikdo neodpovídá. Během dlouhé procedury zapisování jmen, adres a zaměstnání je příslušník upozorněn, že pokud zjišťuje totožnost občanů, měl by své služební číslo otočit tak, aby bylo čitelné.

Do napjatého ticha vinárny se najednou z míst, kam není ze salónku vidět, ozývá lomoz, strkání židlí a výkřiky. Příslušníci se rozbíhají, hosté vstávají. Mezi závěsy vchodu do salónku je vidět hlouček policistů. Surově za zkroucené paže vlečou jednu z přítomných dívek. Hosté na policisty pobouřeně volají:…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.