VRespektu č.23 jsme uveřejnili interpelaci poslankyně Kláry Samkové ze dne 6.8.1990. Hovořila o dvou vesnicích v Sovětském svazu, kde žije asi tisíc lidí české národnosti. Jsou bezprostředně ohroženi následky černobylské havárie. Sovětské úřady chtějí oblast postiženou katastrofou vysídlit, což znamená, že rodiny, které po celá desetiletí v těžkých podmínkách udržují svou národní svébytnost, budou rozptýleny do různých oblastí Svazu. Krajané se nechtějí rozdělit, chtějí se vrátit zpět do vlasti. Poslancům položila Klára Samková několik dotazů, chtěla zjistit, zda a jak budou reagovat na žádost krajanů o pomoc. Dosud na ně ani ona, ani ta část veřejnosti, která se o osud krajanů zajímá, nedostala odpověď.

Zápisky Pavla Janka, které uveřejňujeme na pokračování, nám pomohou nahlédnout do osudu volyňských Čechů hlouběji. Tvrdé počátky osidlování, občanská válka, teror partyzánů rudých i bílých, genocida Židů, kterým volyňští Češi často pomáhali, hladomory, stalinské represe - to vše je námětem vyprávění Pavla Janka, originálního kronikáře, jednoho z těch lidí, díky jejichž úsilí nevymizí z paměti národa jeho dějiny. Osudy Čechů v Sovětském svazu stále ještě čekají na historické zpracování. Právě teď naši krajané prožívají velmi důležité období - poprvé v poválečné historii jsou v kontaktu se svobodným Československem. Záleží tedy především na nás, jestli tahle…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte