Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Perský záliv a Izrael

"Nebezpečný psychopat se sklonem k násilí a ke krajnostem, který by měl být okamžitě izolován." Tak prý zněl verdikt nad rukopisem iráckého prezidenta Saddáma Husajna, který předložila ke grafologickému rozboru izraelská tajná služba.

„Nebezpečný psychopat se sklonem k násilí a ke krajnostem, který by měl být okamžitě izolován.“ Tak prý zněl verdikt nad rukopisem iráckého prezidenta Saddáma Husajna, který předložila ke grafologickému rozboru izraelská tajná služba. A hned po irácké agresi se nechali slyšet někteří izraelští představitelé: Vždyť jsme říkali, že primární hrozbou míru na Blízkém východě není palestinská otázka.

Saddám Husajn, který rozpoutal osm let trvající válku proti nearabskému, ale muslimskému Iránu a který ještě nedávno vyhrožoval, že zničí půl Izraele chemickými zbraněmi, teď přepadl slabý, avšak zámožný arabský Kuvajt. A jeho anexí zdvojnásobil své naftové bohatství: jestliže se naftové rezervy Iráku odhadují na 13,4 miliardy tun, u Kuvajtu činí dalších 13,5 miliard tun. A kdyby se Bagdád ještě zmocnil Saúdské Arábie (35,2 miliardy tun) a Spojených arabských emirátů (12,9 miliard tun), mohl by libovolně diktovat cenu této suroviny a držet v šachu většinu průmyslového světa. Zřejmě se však skončila éra bipolarity a konfrontace dvou supervelmocí, a Spojené státy tak mohly bez obav ze sovětského protestu rozvinout operaci „Pouštní štít“. SSSR si dnes totiž sotva přeje mít v blízkosti svých šesti muslimských svazových republik militantní impérium v čele s nevyzpytatelným Husajnem, vyzývajícím ke svaté válce.

Na obranu Saúdské Arábie a celého arabského poloostrova se tam kromě armády USA a dalších západních zemí rozmístila i vojska Egypta, Maroka, Sýrie, Bangladéše a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.