Zastupují opravdu OF?

(Ještě k článku Jak to je, Respekt č.19). Nejsem sám, kdo byl šokován volbou Vasila Mohority do předsednictva Federálního shromáždění. A to i hlasy některých poslanců za OF. Nikdo nemůže pochybovat o tom, že věděli, že jde o horlivého stoupence všech represí, kterými jeho strana postihovala ty nezastrašitelné. A to až do listopadu 1989. A jsem přesvědčen, že to nejvýrazněji vyjadřuje stav našeho zákonodárného orgánu a jeho morální prohru v očích veřejnosti. V souvislosti s tím se znovu vtírá otázka: Koho tito poslanci vlastně skutečně zastupují. Čí vůli plní?

Připomněl jsem si v této souvislosti zachycený tajný dopis vedení KSČ z roku 1946, adresovaný funkcionářům této strany. Bylo jim v něm ukládáno, aby vstupovali do jiných politických stran, Sokola a dalších organizací, získávali tam funkce a dostali tyto organizace pod kontrolu strany. A mnohé jakoby tomu nasvědčovalo i v současné době. Každý z poslanců, který Vasila Mohoritu volil, si přece musel být plně vědom, komu a také čemu svůj hlas dává! A právě proto zřejmě volil tak volil.Zkušenosti nás učí, že v boji o moc neznala komunistická strana nikdy žádných skrupulí. Účel vždy světil prostředky. Zvolení Vasila Mohority do předsednictva Federálního shromáždění je proto širokou veřejností chápán jako výsměch listopadovým ideálům. A je také výsměchem všem, kdo nečekali až na…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte