V posledním červnovém týdnu přijel do Prahy Crišan Petrescu, třiatřicetiletý malíř z Pitešti, a požádal u nás o politický azyl. Je zřejmě prvním rumunským občanem, který se k takovému kroku odhodlal.

Co vás vedlo k tomu, že jste po svém odchodu z Rumunska zamířil právě do Československa? Jak jste byl přijat našimi úřady?

Před odjezdem z domova jsem neměl čas si vyřizovat vízum někam na Západ, neměl jsem ostatně ani čas prodat svůj byt nebo další věci, odcházel jsem ve spěchu a v nervovém vypětí, byla to taková krize. Tušil jsem, že Československo není na přijímání nějakých uprchlíků zatím ani připraveno ani vybaveno, ale doufal jsem, že tu budu mít možnost si zařídit vízum do některé ze zemí, které tyto možnosti mají.K Československu jsem cítil důvěru jako k zemi, která pro mne byla po léta spojena se jménem Václava Havla a s hnutím Charty 77, ke kterému se ve své době mimochodem připojili také tři rumunští intelektuálové, Paul Goma, Ionel Cana a páter Gheorghe Calciu Dumitreasa, kteří za to pak byli nuceni odejít do exilu.Po příjezdu do Prahy jsem se ubytoval v hotelu a obrátil se se svým problémem na švédské velvyslanectví. Jednali se mnou korektně, ale řekli mi, že pro mne do té doby, dokud tu budu jen jako turista, nemohou nic udělat. Šel jsem proto na vaše ministerstvo vnitra na Letné žádat o politický azyl. Sdělili mi, že se takovými záležitostmi nezabývají a poslali mne na pasové oddělení v Olšanské ulici. Tam mi bylo řečeno…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte