Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Pohodlnost a neprofesionalita denního tisku

Často se mi zdá, že o situaci v Československu informuje daleko přesněji a přehledněji zahraniční tisk než domácí noviny. Zkusme se proto kriticky podívat na některé typické zdejší postupy v žánru, ve kterém opravdové noviny vynikají: v informativních, čistě novinářských článcích.

Často se mi zdá, že o situaci v Československu informuje daleko přesněji a přehledněji zahraniční tisk než domácí noviny. Zkusme se proto kriticky podívat na některé typické zdejší postupy v žánru, ve kterém opravdové noviny vynikají: v informativních, čistě novinářských článcích. Až na pár světlých výjimek vládne zde dodnes pohodlnost a nízká profesionální úroveň.

K základním technikám novinářského řemesla patří to, čemu novináři slangově říkají princip obrácené pyramidy. Princip je to jednoduchý: to, co je důležité a nové, musí být řečeno hned na začátku článku. Musí to také být prezentováno v nadpisu. Další části článku se potom zabývají popisem okolností, zpřesňováním atd. Tím se žurnalistický text liší např. od vědeckého článku, který autor pečlivými detaily a podrobnostmi vede k závěrečné pointě.Obrácených pyramid je v čs.denním tisku zoufale málo; chudák čtenář (kterému redaktoři zřejmě přisuzují moře času) čte a čte, aby se dostal k tomu hlavnímu. To ale najde velmi často až na konci článku. Jako kdyby četl detektivku a ne noviny.České noviny píší např. o nějakém novém průzkumu veřejného mínění (většinou pod nic neříkajícím názvem „průzkum veřejného mínění“) o tom, kdo bude koho volit. Na začátku se dlouho referuje o tom, kdo průzkum prováděl, kdy se uskutečnil, kolik se ho účastnilo respondentů, kolik je to procent obyvatelstva atd. Až potom otisknou - bez dalšího komentáře - tabulku. To je přesně onen „vědecký“ přístup. Noviny jinde ve světě by jako…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].