Na chodbě pražského Klementina minulý týden skončila výstava s výstižným názvem Kolaps. Poměrně malá expozice poodhalila velkou tragédii, jejíž rozsah a hloubku jsme mohli doposud pouze tušit. Zničené rukopisy, poškozené vzácné tisky, navždy ztracené cenné exempláře, zcela nevyhovující podmínky pro uskladnění a péči o to, co zbylo… - žalostné dědictví minulých let se tu ukazuje výmluvně. Nedozvěděli jsme se však zhola nic o druhém, neméně vážném bolavém místě naší Národní knihovny, totiž o úrovni jejích služeb. Podstatu věci před nedávnem mimoděk přesně odhalil krátký šot v Televizních novinách, když ukazoval haldy psaného slova, pro něž už není místo. Za nedostatek prostor přirozeně řadoví pracovníci „univerzitky“ nenesou odpovědnost. Je ale nutné, aby tu knihy házeli na zem jako hnůj, naprosto nešetrně a nesystematicky, a ničili je tím ještě mnohem víc, než je bezpodmínečně třeba?

Málokterý student či vědec se bez pomoci univerzitní knihovny obejde; návštěva Klementina je pro něj sice denním chlebem, avšak vždy také znovu a znovu zážitkem vpravdě kafkovským. Posuďte sami:Ústředním místem knihovny je Hala služeb se čtenářskými katalogy. Knihu samozřejmě musíte objednat, což není tak snadné, jak by se na první pohled zdálo. Především totiž v katalozích, kde hledáte signaturu, mnoho záznamů úplně chybí - buď byly vyňaty při velkých ideologických revizích, nebo je ukradli nesvědomití čtenáři, které už omrzelo ve značně nepohodlných pozicích vyhledávat a…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte