Po celý uplynulý rok si opozice východního bloku navzájem tleskala k postupné demontáži totalitních režimů. Jakýkoliv úspěch v jedné zemi byl zcela jednoznačně uvítán jako krůček ke společnému cíli, často označovanému „pád kostek domina“. Do této posloupnosti se vcelku překvapivě rychle zařadila i NDR, a mezi srpnem a počátkem listopadu prožívali východní Němci neobvyklé oživení sympatií mezi ostatními národy střední Evropy. Do té doby relativně spokojené obyvatelstvo dokázalo přitlačit svou vrchnost bez vnějšího podnětu a tak účinně, že si získalo obdiv a podporu demokratického světa. Jakmile však na pravidelných demonstracích zazněla místo skandovaného „Wir sind das Volk“ (My jsme ten lid) varianta se záměnou číslovky za člen „Wir sind ein Volk“ (Jsme jeden národ), probrali se lidé z opojení nabývanou svobodou a začali si uvědomovat, že na evropskou scénu otevřeně vstoupila geopolitika.

Během několika měsíců popukala křehká rovnováha sil jaltského systému, vybudovaná na sovětsko-americké polaritě, tedy na jaderné hrozbě. Když se tento strašák v posledních letech prakticky rozplynul a zároveň se zhroutil monopol komunistů v NDR, ukázaly se dvě strany jedné mince: celé spektrum vnitroněmeckých vztahů i jejich dopad na ostatní Evropu. Pro občany NDR se naplnila „teorie magnetu“ předsedy západoněmecké sociální demokracie Kurta Schumachera z roku 1947: "Je nutné vytvořit sociální a ekonomické předpoklady, které budou deklarovat převahu tří západních zón nad východní.…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte